Bardzo często ofiary przemocy nie wiedzą gdzie szukać pomocy, jakie mają prawa, na co mogą liczyć. Dlatego też poniżej zebraliśmy dla Was konkretne informacje. Jeśli masz wśród bliskich czy znajomych ofiarę przemocy, wydrukuj jej ten tekst. Być może kiedy dowie się, jak wiele ma możliwości pojawi się w niej odwaga, by powiedzieć: stop!
Pamiętajcie, przemoc to nie tylko użycie wobec Was siły fizycznej. Może ona przybrać różne formy:
– przemoc fizyczna – gdy ktoś Cię bije, popycha, szarpie, kopie, dusi, przytrzymuje, ściska itp.
– przemoc psychiczna – gdy ktoś Cię obraża,wyzywa, poniża w obecności innych osób, ogranicza lub wręcz pozbawia kontaktu z bliskimi, kontroluje, ciągle krytykuje, podsłuchuje, nagrywa, wyśmiewa, opowiada o Tobie nieprawdziwe informacje, zmusza do określonych zachowań itp.
– przemoc seksualna – gdy ktoś Cię zmusza do współżycia, do zachowań seksualnych, na które nie masz ochoty;
- W sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia niezwłocznie zadzwoń na Policję – 997, 112 W ten sposób pomożesz zapewnić sobie oraz twoim bliskim bezpieczeństwo. Poza tym im szybciej policja zacznie zabezpieczać dowody zdarzenia, tym więcej ich zbierze. W tym przypadku czas bardzo działa na twoją niekorzyść.
- W razie doznania obrażeń ciała zgłoś się do lekarza, który udzieli Ci pomocy medycznej oraz wystawi zaświadczenie lekarskie o przyczynach, rodzaju i rozległości uszkodzeń ciała. Lekarz nie może żądać za nie dodatkowych pieniędzy – jest ono bezpłatne.
- Zapisz sobie lub zapamiętaj numer 801-12-00-02. Dzwoniąc na niego połączysz się z tak zwaną „Niebieską Linią”, czyli Ogólnopolskim Telefonem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie; możesz tam dzwonić od pon. do sob. w godzinach 8.00-22.00 oraz w niedzielę i święta 8.00-16.00; Na „niebieską linię” możesz dzwonić jeśli czujesz, że potrzebujesz rozmowy, bezpłatnej porady prawnej lub wsparcia psychologicznego w związku z przemocą w rodzinie. Wolontariusze udzielą Ci również informacji o miejscach pomocy w Twojej najbliższej okolicy.
- Zapisz lub zapamiętaj numer, by połączyć się z bezpłatnym Ogólnopolskim Kryzysowym Telefonem Zaufania 116 123 Możesz tam dzwonić codziennie od 14.00 do 22.00. Telefon zaufania przeznaczony jest dla osób dorosłych, którzy znajdują się w kryzysie emocjonalnym i w związku z tym potrzebują wsparcia i porady psychologicznej. Mogą tam też dzwonić rodzice potrzebujący wsparcia w procesie wychowawczym a także osóby niepełnoprawne.
- Jeśli potrzebujesz wzorów wniosków, deklaracji, oświadczeń, wzorów niebieskiej karty itp., to wszystkie niezbędne znajdują się pod poniższym linkiem: http://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=przeciwdzialanie_przemocy
Jeśli jesteś ofiarą przemocy, to pamiętaj, że masz prawo:
- żądać od Policji, prokuratury lub sądu ochrony i zapewnienia Ci bezpieczeństwa, w szczególności poprzez izolację osoby stosującej przemoc.
- żądać wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty”
- złożyć w sądzie cywilnym wniosek o zobowiązanie sprawcy przemocy w rodzinie do opuszczenia zajmowanego wspólnie z Tobą lokalu. Możesz to zrobić nawet wtedy, jeśli nie zdecydowałaś/eś się jeszcze na zawiadomienie Policji
- do zatrzymania przez Policję osoby stosującej przemoc,
- do nałożenia przez sąd na sprawcę przemocy zakazu kontaktowania się z Tobą lub zbliżania do Ciebie na określoną odległość
- złożyć wniosek o udzielenie Ci pomocy prawnej, psychologicznej, finansowej, materialnej lub innej, wskazanej przez Ciebie
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]