Granice flirtu
Patrycja Dorsz vel Drożdż
Temat flirtu staje się w dzisiejszych czasach coraz ważniejszy, głównie z uwagi na łatwość, z jaką partner może rozpocząć z pozoru niewinną zabawę. Portale randkowe, a także przeznaczone do flirtowania i nawiązywania niezobowiązujących znajomości aplikacje umożliwiają rozpoczęcie flirtu jednym kliknięciem. W codziennym życiu także nietrudno o nawiązanie nowej relacji. Jeśli w związku pojawia się znudzenie, brak namiętności, ekscytacji i wzajemnej fascynacji, łatwo można ulec pokusie dostarczenia sobie nowej energii w postaci tajemniczej i pełnej adoracji relacji. Przygotowując się do tego tematu, analizowałam rożnego rodzaju raporty, ankiety, badania na temat postawy, a także poglądu na flirt i przyznam, iż statystyki nie napawają optymizmem. Z badań prowadzonych przez różne instytucje wynika, że flirtuje około 70 % kobiet i mężczyzn. Być może mało pocieszającym jest fakt, iż w wyniku flirtu w niewielkim procencie dochodzi do fizycznej zdrady. Jednakże w moim gabinecie pojawia się coraz więcej par, w których flirt oznacza zdradę emocjonalną i niekiedy bywa niewybaczalny. Z pewnością zaś, przyczynia się do kryzysu, nadwyrężenia zaufania w związku lub depresji partnera, który czuje się zdradzany.
Wielu psychologów i ekspertów twierdzi, iż flirt „świadczy o deficytach w związku” i zachęcają pary do zastanowienia się nad tym, „czego partnerowi brakuje, że ucieka się do poszukiwania tego u innej osoby?”. Być może podejdę do tematu nieco przewrotnie, jednakże ja w pierwszej kolejności zadałabym inne pytanie – czego brakuje osobie flirtującej, jeśli chodzi o zasady, wartości, szczerość i uczciwość wobec ukochanej osoby? W moim poczuciu ważną rzeczą jest przyjrzenie się temu, co dzieje się we wnętrzu, psychice, emocjach osoby, która postanawia szukać nowych znajomości, a nie doszukiwać się przyczyn flirtowania w związku i zachowaniu partnera. W moim gabinecie poszukują wsparcia pary, w których osoba czująca się skrzywdzona poprzez flirt, doszukuje się winy w sobie, czuje się podwójnie źle – zarówno w związku z tym, co się stało, często zmaga się z zazdrością, jak również czuje, że to ona „musi” coś w sobie zmienić, aby partner przestał flirtować. (…)
Patrycja Dorsz vel Drożdż – zmienia percepcję konfliktu, pomaga zobaczyć więcej – zasobów, możliwości, szans, które niesie konflikt. Mediatorka, negocjatorka, coach, wykładowczyni, trenerka umiejętności negocjacyjnych i rozwiązywania konfliktów, terapeutka par. Wiceprezeska Stowarzyszenia Wrocławskie Centrum Mediacji. Prowadzi badania w obszarze konfliktu. Założycielka marki szkoleniowo-doradczej Sensivia, autorka Dziennika Rozwoju Osobistego dla Kobiet „Poczuj Luksus Bycia Sobą”. Kreuje przestrzeń porozumienia w konflikcie.
Powyższy tekst to zaledwie niewielki fragment całej analizy granic flirtu. Oprócz tego, ciekawego i dającego do myślenia, artykułu znajdziecie w naszym Magazynie ponad 100 stron ciekawych, mądrych, inspirujących i zabawnych tekstów plus wiele pięknych fotografii.
Nabywając nasz Magazyn nie tylko inwestujesz w swój rozwój, ale także wspierasz społeczność wspaniałych, wspierających się kobiet, stając się tym samym jej częścią.