W tym artykule odpowiem Wam na pytanie, co lepiej zadziała w osiąganiu większych celów: identyfikacja słabości czy wzmacnianie talentów.
“Jak kiedyś chciałam gadać o moich talentach to mój przełożony w ogóle nie chciał o tym mówić, co bardzo mnie demotywowało.”
“Kiedyś byłam świadkiem jak szef powiedział do koleżanki, że musi pracować nad swoimi słabymi stronami, bo to nie filozofia korzystać z tego co wychodzi nam najlepiej.”
Takie historie słyszę prawie codziennie. Dlaczego jest to nam tak bliskie?
Dlatego, że my skupiamy się przeważnie na tym co trzeba poprawiać.
Jak podchodzimy w większości do rozwoju naszych talentów? Wielu ludzi sądzi, że rozwój osobisty i zawodowy to identyfikowanie tego, co ci słabo wychodzi i praca nad tym, żeby to poprawić.
Przykład:
Załóżmy, że jest osoba, która jest świetna w tym co robi – jej pasją i pracą jest copywriting.
Prowadząc swoją działalność nie sprawia jej satysfakcji kwestia księgowania. To jest coś, co jej odbiera energię i czas do działania. I teraz jeśli ona się skupi na tym, żeby rozwijać się w tym kierunku, to z pewnością nie osiągnie sukcesów w swojej dziedzinie czyli w tym, w czym jest najlepsza. To nie pozwoli rozwinąć jej talentów. Zapomina, że takie zadania może delegować.
Dzięki temu może skupić się na tym, co kocha i tam poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Osiągnie dużo lepsze efekty, jeśli wzmocni swoje talenty. Może postawić na rozwój w copywritingu, poznawanie kolejnych dziedzin, następne wartościowe szkolenia, kursy.
Może postawić swoje cele zawodowe i realizować plan rozwoju w danej dziedzinie, aby wzmocnić swoją pozycję eksperta na rynku.
Ocena w pracy
Często od pierwszych dni pracy w danej firmie jesteśmy oceniani pod kątem naszych braków i słabości – co można by zrobić lepiej, udoskonalić, a nie punktuje się tego, co nam dobrze wychodzi.
Na rozmowach oceniających z menedżerem cała uwaga skupia się na tym, czego brakuje i co pracownik ma poprawić. A talenty traktuje się jako coś stałego, pewnego, co funkcjonuje i po prostu jest.
Tymczasem do osiągania swoich wielkich celów trzeba się skupić na rozwoju mocnych stron, aby być coraz lepszym w tym, co sprawia frajdę. Bo talent czy pasja, która nie jest wykorzystywana i pielęgnowana – zanika a następnie umiera.